Hobby - info: skok na titulní stránku

Podlepování čínských obrázků

Rýžový papír, na nějž je tradiční čínská malba kreslena, je průhledný. Filtrační papír, který jako náhražku rýžového papíru používáme my, sice není průhledný, ale v obou případech podlepením dosáhneme zjasnění barev a zároveň zvýšíme jeho pevnost před paspartováním. Podívejme se, jak nás učil podlepovat pan Xu Kuo Fu.

Potřeby

Na přípravu lepidla budeme potřebovat:

Další pomůcky:

Příprava lepidla

Suroviny rozmícháme v trošce vody v rendlíku. Dolijeme 1/2 až 3/4 litru vody a začneme vařit za stálého míchání, aby se škrob nepřichytával ke dnu nádoby.

Po uvedení do varu ztlumíme plamen a mírně vaříme asi 5 minut. Zkusíme, zda lepidlo stéká z vařečky. Pokud kape, je moc husté a musí se doředit.

Postup

Pokud máme obrázek namalovaný na rýžovém papíru, zmačkáme ho, pak rozprostřeme a vyhladíme na stole rubovou stranou nahoru. Mírně vlhkým štětcem lehce natřeme lepidlem. Dorovnáme faldy. Pak hodně namočeným štětcem různě šikmými tahy od středu ke krajům natřeme lepidlem do mokra tak, až papír zprůhlední. Hadrem otřeme lepidlo rozpatlané kolem obrázku na stole. U rýžového papíru se doporučuje použít více vrstev podkladu.

Pokud jsme obrázek malovali na filtrační papír, musíme počítat s větším navlhčením – hned od začátku natíráme silně lepidlem a vyhlazujeme štětcem. Opravdu lepidlem nešetříme, protože pnutím se pak může obrázek odloupnout!Natírání lepidlem

Podkladový filtrační papír důkladně navlhčíme vodou z rozprašovače z obou stran nebo potřeme vodou pomocí měkkého štětce.

Vlhký podkladový papír přiložíme k jedné hraně obrázku ve vzdálenosti asi 5 cm. Pomalu sklápíme a měkkým štětcem přitlačujeme k obrázku, potřenému lepidlem. Ležící papír přitlačíme na obrázek pevným kartáčem různými směry.

Obrázek otočíme lícem nahoru – barvy se nám díky podkladovému papíru rozjasní. Přebytečnou vlhkost odstraníme alespoň dvěma vrstvami novinového papíru, přitlačujeme je kartáčem.

Opět otočíme obrázek lícem dolů. Natřeme lepidlem asi 2 cm okrajíček. Abychom neplýtvali lepidlem po stole, můžeme k okraji obrázku přiložit umělohmotné desky a ty pak opláchnout ve dřezu. K jedné straně přiložíme malý útržek papíru, který nám později usnadní sundávání obrázku z podložky.

Sušení Nalepený obrázek musíme nechat uschnout na rovné podložce. My jsme všechny naše obrázky nalepili na sklo dveří. Při lepení jsme ponechali mírné navolnění, protože smrštěním při schnutí by se obrázky mohly roztrhnout.

Schnout jsme ponechali týden, ale stačí 2-3 dny. K odstranění jsme použili nůž – zasunuli pod útržek papírku, částečně odloupli, částečně odřízli podkladový papír od skla – stejně se okraj bude zastřihávat nebo ořezávat skalpelem podle kovového pravítka a přijde pod paspartu. Zbytky papíru šly ze skla snadno umýt.

Návod dle výkladu pana Xu Kuo Fu zpracovala Nataša.

 



[Domů [Nahoru] [Odkazy]
------------------------------

Hodnocení článku "Podlepování čínských obrázků" (hodnoďte jako ve škole):
1 2 3 4 5
Článek "Podlepování čínských obrázků" doposud ohodnotilo 5 čtenářů průměrnou známkou 1.
(1... nejlepší, 5 ... nejhorší).

--------------


Poslední aktualizace proběhla 20.2.2003.  Připomínky na marcanovan@seznam.cz
Copyright ©2000 - 2024 Ing. Natalie Marčanová, Ing. Miloslav Marčan.
Tyto stránky si přečetlo celkem 9508 krát 8440 návštěvníků. TOPlist