K velikonočním svátkům patří neodmyslitelně tradiční pomlázky. Dnes slouží spíš jako dekorační prvek než jako pomůcka koledníků, i když na různých místech republiky se ještě zvyky dodržují jako vhodná příležitost k setkání se sousedy a přáteli.
V Čechách se obvykle pletou hranaté copánkové typy. Většina výrobců dává přednost pletení z osmi proutků, ačkoliv lze plést z jakéhokoliv sudého počtu prutů. Pro Moravu jsou typické oblé tatary, rovněž zhotovené z osmi proutků, které se obtáčejí kolem silnějšího středového proutku. Někdy jsou opatřeny ozdobným košíčkem u rukojeti, který se plete z pěti až devíti proutků překládáním přes sebe, stejnou technikou jako slaměné ozdoby.
Přestože už není problém různé druhy zakoupit, rozhodně větší radost každému udělá vlastnoručně upletená.
Nejprve si musíme opatřit vhodné proutí. Nejčastěji se pomlázky pletou z vrby bílé, které obvykle rostou podél vodních toků. Barva proutí bývá žlutá, světle hnědá až červená. Samozřejmě můžeme použít jakoukoliv jinou košíkářskou vrbu - pružnost prutů vyzkoušíme obtočením přes ruku. Smuteční vrba není vhodná pro svou přílišnou měkkost, navíc je po uschnutí křehká.
Obecně nejvhodnější doba k řezu je od listopadu do února, později už stoupá míza a proutky bývají narašené.
Vybereme si asi 12 až 15 proutků, pokud možno celých hladkých, bez postranních větviček. Počet je dostatečný i s rezervou pro náhradu případně zlomeného proutku. Délka by měla být přibližně 1 metr - budeme počítat se zkrácením po zapletení asi o pětinu. Proutky by u "paty" měly být silné maximálně 0,5 cm, jinak se nám nepodaří pevně utáhnout spodní část splétání poblíž rukojeti.
Na rukojeť budeme navíc potřebovat tenký, co nejdelší proutek. V nouzi můžeme k obtáčení použít rozpůlený silný prut, z něhož ještě nožem seřízneme dřevitou část a tím získáme plochý šén. Podobně si můžeme nachystat i proutek na omotání vrchní části hotové spletené pomlázky.
Proutky ustřihneme zahradnickými nůžkami nebo uřízneme ostrým nožem co nejníž, aby ponechaný pahýl byl co nejkratší. Skladujeme je venku nebo v chladném prostoru, aby moc nevyschly a nebyly lámavé.
Pokud nenajdeme čas zpracovat proutky hned, před prací je namočíme a zatížíme ve vaně. Doba se liší mírou zaschnutí - od půl hodiny do 2 dnů. Při delším namáčení vodu vyměňujeme. Před vlastním splétáním proutky zprohýbáme, aby zvláčněly, nepraskaly a lépe se utahovaly. Seříznutím na silnějším konci je upravíme na stejnou délku.
K další práci nám postačí ostrý nůž, pro svázání a zdobení budeme ještě potřebovat provázek a barevné stuhy nebo proužky krepového papíru.
Pro pevné utahování při pletení je vhodné, když nám rukojeť podrží pomocník nebo ji upevníme do svěráku, svěrkou ke stolu apod. Lze však plést i směrem od sebe a rukojeť si opřít o břicho.
Všechny typy pomlázek se začínají plést od rukojeti.
Zvolíme typ pomlázky a připravíme si potřebný sudý počet prutů - obvykle 8, ale ukážeme si i vzhled pomlázek ze 4, 6, 10 a 12 prutů. Pro tatar vložíme navíc středový prut a případně 5 - 9 tenkých proutků na ozdobný košíček.
Poklepáním o stůl srovnáme pruty "patami" do roviny. Silnější konec omotávacího proutku nebo šénu vložíme mezi připravený svazek proutků asi 3 cm od okraje. Někdy postačí jen prut ohnout a hned začít omotávat, bezpečnější je však zaháknutí za jeden z prutů svazku, vrácení do protisměru a až poté začít s omotáváním. První otočku provedeme nad zaháknutím, další závity omotáváme postupně pevně a těsně u sebe směrem ke "špičkám" prutů, dokud je délka omotávacího proutku dostatečná. Optimální délka rukojeti je asi 10 cm. Zbylý tenký koneček se proplete mezi svazek prutů nebo se prostrčí pod poslední otočku. Dál bude zajištěn následujícím splétáním. Rukojeť upevníme a začneme splétat "špičkami" prutů směrem k sobě.
Svazek prutů rozdělíme na poloviny. Do každé ruky vezmeme jednu z nich a rozložíme je vějířovitě vedle sebe. Podle zvoleného záměru tedy držíme 2, 3, 4, 5, 6 prutů v každé ruce.
Princip splétání je u copánkových typů pomlázek všude stejný: vnější proutek nejvíc nahoře z jedné strany se vloží mezi proutky na protilehlé straně a vrátí zpět na svou stranu, avšak dovnitř pod proutek, který byl původně nejvíc dole. Totéž se opakuje zrcadlově z druhé strany. Pravidelně se střídá zaplétání proutků z levé a z pravé strany. Pozice proutků se postupně posunuje zevnitř k vnějšímu kraji, takže se na zapletení každého prutu dostane řada v pravidelných intervalech přesně podle původního počtu prutů ve svazku.
Konkrétně:
Po "zaháknutí" vždy vrátíme prut na původní stranu na dolní pozici uvnitř.
Proutky držíme co nejblíž u místa splétání, utahujeme vyhnutím směrem od sebe do stran, udržujeme rozprostření do vějíře. Pokud vás při pletení začnou brát křeče do rukou, je to normální. Můžete rozdělené pruty svázat a odpočinout si (např. u sklenky vína).
Postup při pletení tataru se liší vložením středového prutu a jeho obtáčením. Pokud "špičky" držíme směrem k sobě, vezme se vnější horní proutek, přetáhne přes své sousední, obtočí kolem středového a vrátí zpět na dolní pozici. Z protilehlé strany se provede totéž přetažení a obtočení, ale musíme dát pozor - jedna polovina vždy bude obtáčet středový prut jakoby shora a druhá naopak zespod, aby se pak jednotlivé otočky nad sebou mohly spirálovitě seřadit.
Jak jsme zmínili v úvodu, ozdobný košíček se zhotoví překládáním stejným způsobem jako slaměné ozdoby, popis si ponecháme pro jindy.
Pokud nechceme pomlázku ukončit omotáním proutku stejně jako rukojeť, nezapomeneme zaplést spolu s posledními pruty na konci provázek. Při prostém omotání totiž rád sklouzne a pomlázka povolí.
Provázek zakryjeme pestrými pentlemi, pomlázku zprohýbáním dotvarujeme a můžeme vyrazit na koledu.
Použitou pomlázku nemusíme zahazovat. Je-li z čerstvého proutí, můžeme ji zasadit na zahrádce do hloubky asi 20 cm a po letech z malého stromku sklízet vlastní proutí. Jako suchá dekorace může sloužit několik let, jen ji před použitím namočíme, aby se stala opět pružnou.
Pokud stále nejste saturováni informacemi zkuste propátrat následující odkazy:
1. Katalog odkazů na Hobby-info
Pleteme pomlázku:
2. Pletení pomlázky podle Renaty Marešové
3. Další návod na pomlázku
4. Ještě jeden návod na pomlázku
A jak jste na tom vy? Podělte se o své nápady a odkazy do naší listárny.