Hobby - info: skok na titulní stránku

Tričko s nažehleným potiskem

Chcete-li překvapit své bližní originálním dárkem, můžete se pokusit vyrobit si trička s vlastním potiskem. Na základě vlastních zkušeností jsme popis upravili dle hesla: "Co muži vymyslí, ženy realizují" (laskový čtenář nechť srovná s návodem na Koště z březového proutí).

Materiál a pomůcky

Nejedná se o "klasickou" batikovanou technologii, takže nebudete potřebovat ani barvy na látky či obrovské hrnce na jejich obarvení. Pro výrobu trika s vlastním potiskem si sežeňte:

Nažehlovací papír

Nažehlovací papír lze koupit v prodejnách se spotřebním materiálem pro výpočetní techniku či ve vybraných obchodech s kancelářskými potřebami. Ačkoliv vhodné nažehlovací papíry nabízejí údajně např. následující výrobci:

situace je však taková (aspoň v Praze, únor 2001), že k dispozici jsou v podstatě jen dva druhy nažehlovacích papírů vhodných pro tisk z inkoustové tiskárny:

Nažehlovací papír pro inkoustové tiskárny Hewlett Packard můžete získat v balení po 10 ks za cca 600,- Kč. Jednotlivé listy většina prodejen nenabízí a pokud ano, tak vyjdou dráž (např. firma RAFO v Praze 6 si účtovala 79,- Kč).
Upozornění: Papír, který jsme pro zažehlování získali, není vhodný ani pro laserové tiskárny, ani pro tiskárny typu HP DeskJet 1200C či 1600C, neboť teplem by se v tiskárnách roztavil a poškodil by je.

Jednotlivé listy papíru Copy Fantasy jsme získali v prodejně firmy Ecotoner (rovněž v Praze 6) za 65,- Kč. Pozor, výrobce Messerli produkuje více typů papíru označených CTMxx (kde xx je dvoumístné číslo). Zkontrolujte si rovněž, zda jste k vybranému papíru dostali správný návod, resp. při zakoupení více typů papíru nezaměňte pracovní postup. Návody jsou sice v angličtině, ale doplněné srozumitelnými obrázky.

Výběr trička

Experimentálně (pokusem a omylem) jsme zjistili, že vhodnější pro potisk jsou trička ze 100 % bavlny bez příměsi umělých vláken (polyester apod.), protože ta se při zažehlování začala "tavit".

Postup

Jaký motiv použít?

Záleží jen na Vaší invenci, co si na tričko nažehlíte. Lze použít oblíbenou fotografii, firemní logo, či si můžete obrázek, který chcete nažehlit na tričko, vytvořit v některém z grafických programů (Corel Draw, Zoner Callisto, Paint Shop Pro apod.). Je celkem lhostejné jaký motiv navrhnete, jen byste měli použít pro světlá trička raději tmavší barvy a naopak, aby motiv na pozadí co nejlépe vynikal.

Zrcadlový nápis Pozor: u papíru Hewlett Packard se musí motiv vytisknout zrcadlově. Motiv "obrátíte" buď již v grafickém programu, kde zvolíte funkci mirror (zrcadlo) nebo při tisku nastavte na tiskárně inverzní tisk, abyste nemuseli případné nápisy po zažehlení číst pouze v zrcadle. Naopak na papír Copy Fantasy CTM60 tiskněte tak, aby nápisy byly čitelné již na papíře.
Jelikož papír je relativně drahý, snažte se maximálně využít jeho plochu umístěním více obrázků na jednu stranu a jejich vhodným uspořádáním.

Dáša jásá, duch zvítězil nad hmotou Jste-li s tím co jste vytvořili na obrazovce počítače spokojeni, můžete jásat jako Dáša, když zvítězil duch nad hmotou, ale lépe bude Váš námět vytisknout na inkoustové tiskárně na nažehlovací papír.

Na papír sahejte jen na krajích, neboť na mastné otisky Vašich prstů špatně chytá inkoust. Papír je na rubové straně označen logem firmy, vkládejte jej do tiskárny tak, aby se tisklo na lícovou stranu, tj. na stranu bez loga. Před vlastním tiskem zvolte v nabídce co nejlepší kvalitu tisku. Pro jistotu doporučujeme udělat zkušební tisk na obyčejný kancelářský papír.

Nanesení obtisku na tričko

Pro úspěšný tisk potřebujeme splnit tři podmínky: teplo, tlak a čas:

  1. Žehličku nahřejte na maximum, jako pro žehlení lnu. Nepoužívejte napařování.
  2. Vhodný tlak si můžete ověřit např. pomocí osobní váhy. Při nažehlování byste měli vyvinout takový tlak, aby při zatlačení na osobní váhu ukázala cca 25 kg.
  3. Potřebný čas závisí na velikosti obrázku (viz níže). Výrobce doporučuje žehlit zvláště pečlivě v rozích obrázku, jinak může dojít k odlupování motivu z látky. My navíc doporučujeme sledovat hnědnutí papíru či trička (jedno jsme si připálili).

Motiv vystřihněte s malým okrajem (asi 0,5 cm).

Nažehlujte na rovné ploše (stůl apod.), žehlící prkno není vhodné.

Před vlastním nažehlováním rozložte na stůl deku a přežehlete ji do roviny. Triko rozprostřete na deku a rovněž je do hladka přežehlete. Látku žehlete asi 1 minutu, aby se odpařila všechna vlhkost (látka musí být úplně hladká a suchá, aby se potisk dobře nažehlil).

Vystřižený obtisk přiložte na ještě teplou látku potištěnou stranou s motivem dolů, logem výrobce nahoru, jinak by se zalepila žehlička. Obrázek přežehlujejte za stálého tlaku oběma rukama, nejdříve v rozích, pak směrem do středu obrázku.

Výrobce doporučuje:

Naše logo, které jsme přenášeli na tričko, bylo poměrně malé, takže i 1 minuta byla příliš. Látka kolem něj se začala připalovat (mírně zežloutla) a i papír s logem mírně zhnědnul. Při druhém pokusu jsme zažehlovali cca 30 vteřin a i to bylo skoro moc.

Zažehlený obtisk se musí nechat úplně vychladnout. Po vychladnutí nehtem nebo nožem lehce odloupněte růžek krycího papíru a začněte jej jemně odtrhávat. Látku přitom tlačte na opačnou stranu. Začne-li se papír trhat, má se dle návodu začít papír odlupovat z opačného růžku. Naše praktické zkušenosti potvrdily, že u více "přižehnutého" papíru to nepomůže. Tričko jsme museli hodit do umyvadla a papír odstranit kartáčkem. U další obrázku (pejsek) jsme museli papír "oždibávat" kousek po kousku, ale vyšlo to. Teprve na třetí pokus došlo ke snadnému odloupnutí a kýženému výsledku - naše logo pod mírně zažloutlým "lepidlem":

Hobby-info: velké logo

Praní a žehlení

Tričko pereme, dle doporučení výrobce nažehlovacího papíru, v chladnější vodě. Jako i u jiných triček s natištěným motivem se doporučuje prát jej naruby tak, abychom při praní potisk co nejvíce chránili. Prací prostředek nemá obsahovat bělidlo. Sušte při normální teplotě ihned po vyprání, aby se barvy nerozpíjely. Lze sušit i v sušičce.

Má-li už praktické zkušenosti s uvedeným postupem, napište nám do listárny, náš návod o ně případně rozšíříme.

Míla

Tyto stránky si od 23.1.2001 přečetlo Skvělé WWW počítadlo návštěvníků.


[Domů [Nahoru] [Odkazy]
------------------------------

Hodnocení článku "Tričko s nažehleným potiskem" (hodnoďte jako ve škole):
1 2 3 4 5
Článek "Tričko s nažehleným potiskem" doposud ohodnotilo 6 čtenářů průměrnou známkou 1.5.
(1... nejlepší, 5 ... nejhorší).

--------------


Poslední aktualizace proběhla 23.2.2003.  Připomínky na marcanovan@seznam.cz
Copyright ©2001 Ing. Miloslav Marčan.. TOPlist