Chcete-li překvapit své bližní originálním dárkem, můžete se pokusit vyrobit si trička s vlastním potiskem. Na základě vlastních zkušeností jsme popis upravili dle hesla: "Co muži vymyslí, ženy realizují" (laskový čtenář nechť srovná s návodem na Koště z březového proutí).
Nejedná se o "klasickou" batikovanou technologii, takže nebudete potřebovat ani barvy na látky či obrovské hrnce na jejich obarvení. Pro výrobu trika s vlastním potiskem si sežeňte:
Nažehlovací papír lze koupit v prodejnách se spotřebním materiálem pro výpočetní techniku či ve vybraných obchodech s kancelářskými potřebami. Ačkoliv vhodné nažehlovací papíry nabízejí údajně např. následující výrobci:
situace je však taková (aspoň v Praze, únor 2001), že k dispozici jsou v podstatě jen dva druhy nažehlovacích papírů vhodných pro tisk z inkoustové tiskárny:
Nažehlovací papír pro inkoustové tiskárny Hewlett Packard
můžete získat v balení po 10 ks za cca 600,- Kč. Jednotlivé listy většina prodejen
nenabízí a pokud ano, tak vyjdou dráž (např. firma RAFO v Praze 6 si účtovala 79,- Kč).
Upozornění: Papír, který jsme pro zažehlování získali, není vhodný ani pro laserové tiskárny,
ani pro tiskárny typu HP DeskJet 1200C či 1600C, neboť teplem by se v tiskárnách roztavil a poškodil by je.
Jednotlivé listy papíru Copy Fantasy jsme získali v prodejně firmy Ecotoner (rovněž v Praze 6) za 65,- Kč. Pozor, výrobce
Messerli produkuje více typů papíru označených CTMxx (kde xx je dvoumístné číslo). Zkontrolujte si rovněž, zda jste k vybranému
papíru dostali správný návod, resp. při zakoupení více typů papíru nezaměňte pracovní postup. Návody jsou sice v angličtině,
ale doplněné srozumitelnými obrázky.
Experimentálně (pokusem a omylem) jsme zjistili, že vhodnější pro potisk jsou trička ze 100 % bavlny bez příměsi umělých vláken (polyester apod.), protože ta se při zažehlování začala "tavit".
Záleží jen na Vaší invenci, co si na tričko nažehlíte. Lze použít oblíbenou fotografii, firemní logo, či si můžete obrázek, který chcete nažehlit na tričko, vytvořit v některém z grafických programů (Corel Draw, Zoner Callisto, Paint Shop Pro apod.). Je celkem lhostejné jaký motiv navrhnete, jen byste měli použít pro světlá trička raději tmavší barvy a naopak, aby motiv na pozadí co nejlépe vynikal.
Pozor: u papíru Hewlett Packard se musí motiv vytisknout zrcadlově. Motiv "obrátíte" buď již
v grafickém programu, kde zvolíte funkci mirror (zrcadlo) nebo při tisku nastavte na tiskárně inverzní tisk,
abyste nemuseli případné nápisy po zažehlení číst pouze v zrcadle. Naopak na papír Copy Fantasy CTM60
tiskněte tak, aby nápisy byly čitelné již na papíře.
Jelikož papír je relativně drahý, snažte se maximálně využít jeho plochu umístěním více obrázků
na jednu stranu a jejich vhodným uspořádáním.
Jste-li s tím co jste vytvořili na obrazovce počítače spokojeni, můžete jásat jako Dáša, když zvítězil duch nad hmotou, ale lépe bude Váš námět vytisknout na inkoustové tiskárně na nažehlovací papír.
Na papír sahejte jen na krajích, neboť na mastné otisky Vašich prstů špatně chytá inkoust. Papír je na rubové straně označen logem firmy, vkládejte jej do tiskárny tak, aby se tisklo na lícovou stranu, tj. na stranu bez loga. Před vlastním tiskem zvolte v nabídce co nejlepší kvalitu tisku. Pro jistotu doporučujeme udělat zkušební tisk na obyčejný kancelářský papír.
Pro úspěšný tisk potřebujeme splnit tři podmínky: teplo, tlak a čas:
Motiv vystřihněte s malým okrajem (asi 0,5 cm).
Nažehlujte na rovné ploše (stůl apod.), žehlící prkno není vhodné.
Před vlastním nažehlováním rozložte na stůl deku a přežehlete ji do roviny. Triko rozprostřete na deku a rovněž je do hladka přežehlete. Látku žehlete asi 1 minutu, aby se odpařila všechna vlhkost (látka musí být úplně hladká a suchá, aby se potisk dobře nažehlil).
Vystřižený obtisk přiložte na ještě teplou látku potištěnou stranou s motivem dolů, logem výrobce nahoru, jinak by se zalepila žehlička. Obrázek přežehlujejte za stálého tlaku oběma rukama, nejdříve v rozích, pak směrem do středu obrázku.
Výrobce doporučuje:
Naše logo, které jsme přenášeli na tričko, bylo poměrně malé, takže i 1 minuta byla příliš. Látka kolem něj se začala připalovat (mírně zežloutla) a i papír s logem mírně zhnědnul. Při druhém pokusu jsme zažehlovali cca 30 vteřin a i to bylo skoro moc.
Zažehlený obtisk se musí nechat úplně vychladnout. Po vychladnutí nehtem nebo nožem lehce odloupněte růžek krycího papíru a začněte jej jemně odtrhávat. Látku přitom tlačte na opačnou stranu. Začne-li se papír trhat, má se dle návodu začít papír odlupovat z opačného růžku. Naše praktické zkušenosti potvrdily, že u více "přižehnutého" papíru to nepomůže. Tričko jsme museli hodit do umyvadla a papír odstranit kartáčkem. U další obrázku (pejsek) jsme museli papír "oždibávat" kousek po kousku, ale vyšlo to. Teprve na třetí pokus došlo ke snadnému odloupnutí a kýženému výsledku - naše logo pod mírně zažloutlým "lepidlem":
Tričko pereme, dle doporučení výrobce nažehlovacího papíru, v chladnější vodě. Jako i u jiných triček s natištěným motivem se doporučuje prát jej naruby tak, abychom při praní potisk co nejvíce chránili. Prací prostředek nemá obsahovat bělidlo. Sušte při normální teplotě ihned po vyprání, aby se barvy nerozpíjely. Lze sušit i v sušičce.
Má-li už praktické zkušenosti s uvedeným postupem, napište nám do listárny, náš návod o ně případně rozšíříme.