Hobby - info: skok na titulní stránku

Leptaná velikonoční vajíčka

Velikonoce jsou vhodnou příležitostí nejen k sousedským návštěvám, ale i k oživení zanikajících tradic. Návody na pletení pomlázek najdete v následujících odkazech:
1. Pletení pomlázky podle Nataši
2. Tatar podle Nataši
3. Pletení pomlázky podle Renaty Marešové
4. Další návod na pomlázku
5. Ještě jeden návod na pomlázku

Jistě by se našly i návody na barvená vajíčka (např. ve slupkách cibule), zdobená lístečky pod gázou či voskovou batikou. Pro inspiraci chemikům amatérům jsme však sáhli po naprosto netradiční technologii.

Materiál a pomůcky

Postup

Leptání nabarvených vajíček Vajíčka uvařená na tvrdo vložíme do nádoby s roztokem barviva. Osvědčilo se nám použít běžnou kompotovou lahev. Obsah skleničky z lékárny jsme naředili asi 10x tak, aby vajíčko bylo celé ponořené. Aby barva lépe držela, přikápli jsme trochu octa. Vajíčko jsme v roztoku ponechali pouze několik vteřin a vyjmuli jej lžící na talíř, kde oschlo. Postupně jsme obarvili všechna předem uvařená vajíčka.

Kyselinu chlorovodíkovou uchováváme ve skleněné lahvičce se zabroušeným hrdlem a zátkou. Při práci s kyselinou je nutno dodržovat bezpečnostní opatření. Jako každá kyselina leptá pokožku, proto při potřísnění je třeba postižené místo opláchnout proudem vody a zneutralizovat umytím mýdlem.

Při prvním otevření lahvičky se uvolní trochu páchnoucího plynného chlorovodíku, ale tím se nenechte odradit. Na špičku redispera nabereme kapičku kyseliny a malujeme na povrch obarveného vajíčka jednoduché geometrické motivy jako čárky, kolečka, vlnovky, trojúhelníčky apod. či píšeme nápisy nebo kreslíme obrysy zvířátek.

Při nanesení kyseliny dochází k chemické reakci, která se projeví oranžovou pěnou v linii kresby. V této chvíli setřeme pěnu do hadříku nebo buničiny. Objeví se odbarvená skořápka. Na několik namočení lze vyzdobit celé vajíčko.

Závěr

Poctivě vyškrabovaná vajíčka jsou sice hezčí, ale náš způsob je rozhodně časově úspornější. Efekt je téměř stejný, navíc naše vajíčka s odlišnými barvami a kontrastní technikou zdobení jsou každoročně dobře hodnocena při koledě, doprovázené občerstvením a přípitkem. Zodpovědní řidiči však v pondělí přicházeli zkrátka, proto jsme pro utužení sousedských vztahů na chalupě dohodli přesunout koledu na neděli. Doporučujeme.

Máte-li někdo jiný originální postup, napište nám do listárny. Rádi stránku rozšíříme. Chcete-li se ještě více inspirovat, prozkoumejte naše odkazy s příbuznou tematikou.

Nataša a Míla

 



[Domů [Nahoru] [Odkazy]
------------------------------

Hodnocení článku "Leptaná velikonoční vajíčka" (hodnoďte jako ve škole):
1 2 3 4 5
Článek "Leptaná velikonoční vajíčka" doposud ohodnotilo 8 čtenářů průměrnou známkou 1.75.
(1... nejlepší, 5 ... nejhorší).

--------------


Poslední aktualizace proběhla 11.4.2004.  Připomínky na marcanovan@seznam.cz
Copyright ©2001 Ing. Natalie Marčanová a Ing. Miloslav Marčan.
Tyto stránky si přečetlo celkem 5147 krát 4644 návštěvníků. TOPlist